Co ovlivňuje hráče, když už v 10 letech poznáte podle jeho projevu z jaké je země?

Neobvykle, ale hned na začátku musím poděkovat všem rodičům co se našich  zájezdů účastní. Díky nim a jejich dětem mám možnost sledovat vývoj hráčů ve Finsku a můžu porovnávat s vývojem našich hráčů.  Jak probíhal mezinárodní turnaj, kde se sešly vybrané kluby výkonnosti AAA ročníku 2009 se můžete dočíst zde
PHT ACADEMY hledá srovnání s těmi nejlepší a proto jezdí každoročně do mekky evropského hokeje do Finska. Tím, že se s určitými týmy potkáváme každoročně máme možnost dlouhodobého srovnání. Hledáme zde odpověď na otázku, proti kterým týmům jsme během roku pracovali lépe a kdo nám odskočil. Snažíme se analyzovat jednotlivé činnosti našich hráčů a hráčů soupeře. Potom na našich slabinách pracovat během tréninků.
Když na turnaji potkáte dva týmy z jednoho klubu, buďte si jisti, že to není A a B. Větší kluby mají kolem 70 hráčů. Vždy míchají své AAA hráče s AA hráči a tudíž jejich týmy nikdy nejsou top 10 hráčů z ročníku. Z tohoto důvodu neberte moc vážně názor, že nám svět odskočí až ve 14 letech. Dle mého názoru nám odskakuje daleko dříve, jen si to nechceme přiznat. Zároveň si neumíme najít výkonnostně odpovídající soupeře. Většina týmů z hokejových velmocí může jednoduše zvýšit svou výkonnost o 30% jen koncentrací AAA hráčů k sobě, kdežto naše týmy či výběry jsou téměř vždy na maximu své výkonnosti.
Hokejové kempy
Filozofie PHT je založena na procesu zlepšování jednotlivých hráčů. Snad i naše činy pomohou hráčům ke splnění jejich sportovních snů. Naše týmy nejezdí vyhrávat turnaje, nestavíme si image na týmových výsledcích. Nezajímá nás, ani nikoho ve vrcholovém hokeji, kolik vyhrajete v mládeži turnajů. Pro nás je prioritou předvedená hra a kvalita zápasů. Letos jsme poprvé vyrazili na turnaj jako PHT ACADEMY a tím, že máme hráče v tréninku na pravidelné bázi, můžeme se soustředit na proces vývoje hráčů. Pravidelně pracujeme na růstu jednotlivých hráčů. Asi paradoxně se nejvíce věnujeme bruslení. Paradoxně proto, protože lehkost a technika bruslení byla a je největším rozdílem mezi hráči PHT a hráči téměř všech finských klubů.
Tým Blues juniors Espoo je náš tradiční soupeř a vybrali jsme si ho záměrně. Již na našem prvním turnaji jsme proti nim neměli šanci a hráči nás přebruslovali a fyzicky přehráli. Minulý rok jsme s nimi sehráli vyrovnané utkání, které bylo o skvělé rychlosti a bruslení. Nutno podotknou, že hráči Blues hráli poprvé na velké hřiště, naši hráči měli minimálně roční zkušenost s hrou na velké. Letos jsme sehráli vyrovnanou partii s tímto týmem. Cítím, že za Blues držíme stále stejný odstup již po dobu tří let. Lehce ztrácíme v bruslení, máme stále méně razantní střely a velice ztrácíme ve fyzických proporcích. Uvidíme, jaké srovnání bude za rok, když jsme se spojili s JR NUTRITION a vytvořili klukům doplněk stravy na správné dodání všech živin po výkonu. Podařilo se nám najít přírodní produkt, který klukům po těžkém tréninku dodá výživu kloubů, kostí a svalů, k tomu podporuje trávení. Již za dva měsíce naši hráči co produkty používají vyrostli o 2cm a přibrali 2kg. Oproti hráčům, kteří se drinkům vyhýbají, ti přibrali 0,5kg a vyrostli o 0,3cm. Sami vidíte na fotkách, jaký je výškový a váhový rozdíl mezi našimi hráči a Finy.
hokejové kempy
Druhým pravidelným soupeřem je HPK Hämeenlinna. Tento soupeř nás minulý rok přebruslil a fyzicky přetlačil. Letos tomuto týmu chyběli 4. nejlepší hráči. Ale PHT ACADEMY tento celek předčila ve všech směrech. Všude jsme byli o dva kroky rychleji, obratnost našich hráčů a HPK byla dramaticky v náš prospěch. Ani fyzická hra soupeře nemohla stačit, jelikož k ní díky našemu pohybu nedošlo. Mám ohromnou radost jaký posun naši kluci udělali za 4 měsíce kdy hrají v PHT ACADEMY. Zároveň se chceme vždy měřit s těmi nejlepšími a proto naše pozornost směřuje k Blues.
hokejové kempy

Jak od sebe poznáte Rusa, Fina a Čecha? 

Krásný pohled se nám naskytl při turnaji, když jsme měli možnost sledovat jedny z nejlepších hráčů ročníku 2009 z Ruska, Finska, Estonska a Česka. S finskými trenéry jsme se shodli, že na první pohled poznáte hráče vyrůstající v Rusku. Náramně je vystihuje název RED MACHINE, jsou to takoví mladí roboti. Výborné dovednosti, dobré bruslení, je na nich vidět, že tráví hodně času na ledě. Snaha o pečlivý systém hry, past středního pásma. Nedovedu si představit kolik času musí trávit tým na ledě, aby trenér naučil desetileté kluky něco tak nepřirozeného jako tento systém. Tito kluci si chtějí hrát a ne stát v prostoru. Hráči byli jako roboti, bez kladných emocí, bez lehkosti, šikovní z drillů. Hráči bruslí převážně vpřed a vzad, žádná jiná obratnost téměř neexistuje. 

Oproti tomu Fini. Už takto malé hráče je radost sledovat. Hrají jako tým, každý hráč má skvělé bruslení a obratnost na bruslích. Všichni hráči jsou na skvělé úrovni v technice hole a mají neskutečně tvrdé střely. Neviděl jsem u nás nikoho střílet tak dobře jako vidím každý rok na turnajích. Zejména razance střely golfem je nevídaná. Na prvním místě vidíte radost, hráči jezdí protože chtějí a nikdo je nemusí pobízet. Ačkoli hráči musí plnit taktické úkoly v najetí a napadání, není na nich znát “robotizace”.

A jak jsou na tom Češi? 

Když jsme se bavili, kde trenéři vidí naše hráče, že můj pocit je někde mezi, možná i trochu k rusům, tak jen přikyvovali. V týmu PHT ACADEMY máme na české poměry skvěle vybavené bruslaře obratnostně, snažíme se o bruslařské manévry v tréninku i zápase. Nutíme hráče hrát na puku a nebát se udělat chybu. Přesto vypadáme proti finům až téměř utrápeně a ne lehce. Abychom dokázali bruslit stejně, musíme vynaložit mnohem větší úsilí. Jak jsem se již zmínil náš trénink byl založený hlavně na bruslení a přesto to nestačí.
My nezměníme naši společnost, ani potraviny, které jí naše děti. Snažíme se ale měnit jednotlivce a snažíme se dát dětem to nejlepší co dokážeme. Proto PHT, proto prémiové hokejky JR HOCKEY, proto JR NUTRITION
Jak se dozvíme v příštím článku, bez podmínek se to změnit možná ani nedá a velkou roli hraje také skladba týmu ve kterém daný hráč trénuje….