V minulých článcích jsme se podívali, jak si tým PHT ACADEMY vedl na prestižním mezinárodním turnaji v Helsinkách více… a také jak poznáte hráče dle národnosti, více zde…

V dnešním článku se podíváme co řeší trenéři v našich klubech oproti finským trenérům, jak se chovají děti na kluzištích u nás a ve Finsku.

Že je ve Finsku širší základna mladých hráčů je známá věc. Velké kluby mají kolem 70 hráčů a malé kluby kolem 25 hráčů. Finští trenéři si dělají hlavu z toho, že 30% hráčů nejeví takový zájem o hokej jak by měli, že to berou jako koníček, kam musí chodit kvůli rodičům. Což znamená, že 50 hráčů ve velkém klubu a 17 hráčů v malém klubu mají chuť sportovat a věnovat se hokeji s tím největším úsilím.

hokejové kempy

Jaké procento je v našich klubech?

Možná máte jinou zkušenost. Má zkušenost je taková, že velké kluby mají zhruba 25 hráčů a malé kluby cca 10 v ročníku. Už toto je děsivé číslo. Ale to nejhorší… Z tohoto počtu jen 30% hráčů mají o hokej opravdový zájem, mají nějaký cíl a chtějí se zlepšovat.

Přiznejme si to nebo ne, ale strašně moc nás ovlivňuje prostředí ve kterém vyrůstáme. Když budete v klubu, kde kolem vás trénují a hrají kluci, kteří dělají vše na 100% a kteří se zlepšují, tak se jim budete chtít vyrovnat. Když budete chtít být hokejista a kolem vás budou spoluhráči, kteří nejezdí naplno na tréninku ani na zápasech, kteří neberou vážně žádnou suchou přípravu. Může se jedinec zlepšovat v takovém kolektivu? Dovedete si představit, jak vypadá cvičení, do kterého se má zapojit více hráčů a spolupracovat.

Richard Jareš

Prostředí, ve kterém vyrůstají naši hráči je naprosto opačné než ve Finsku. Lepší hráči táhnou slabší, protože jich je drtivá většina. Kdežto u nás hraje hokej drtivá většina hráčů jen proto aby něco dělali. Jestli to je hokej, skaut, šipky je úplně jedno. Odvádějí pozornost hráčů, kteří jsou zapáleni a chtěli by trénovat. Neříkám, že musí hrát hokej jen ten, kdo je na to 100% nastaven. Ale určitě by hráči s rozdílným myšlením a nastavením neměli trénovat společně. Takoví hráči by měli mít skupinu, kde se opravdu hrajou jen hry, zápasy jsou proti stejné úrovni hráčů. 

Že si finští trenéři hravě poradí ze 70. hráči a rozdělí je do odpovídajících skupin jak na tréninky, tak na zápasy je už jiná věc. Všichni hráči hrají mnoho zápasů, proti stejně silným soupeřům, nikdo si na malé vytížení nestěžuje. Že oněch 30%, které hokej tolik nebaví hraje a trénuje méně je jasná věc, vždyť tito kluci ani více hrát nechtějí. Popravdě si nedovedu ani představit, co by se dělo v českých klubech, kdyby měli takové množství hráčů. Mnoho zápasů by za sezónu asi nesehráli.

Kluci chodí sami na rozcvičku v kategorii U11 AAA a AA, nikdo nedělá kraviny, rozcvička běží stejně jako by trenér byl přítomen.

Již před dvěma lety znělo od všech finských trenérů, že se na trénincích zaměřují na bruslení více než dříve. Každý trénink věnují minimálně 20 minut bruslení. A největší rozdíl našich hráčů a finských je již v kategorii U10 právě v bruslení.

 

hokejové kempy

Když jsem byl poprvé na stáži ve Finsku, poznal jsem výchovu, která se mi hodně líbí a dává mi smysl. Ve Švédsku mají hodně hráčů a hodně si hrají, v Rusku mají hodně hráčů a dělají profi hokej a systémy již od útlého věku. Finská škola je někde mezi, dělají vše naplno, ale s úsměvem na tváři. Chtějí, aby hráči sehráli co nejvíce minut v zápase a měli pestrý trénink. Jedině tak sbírají zkušenosti a můžou se zlepšovat.

hokejové kempy

Ovlivněn finskou výchovou jsme letošní sezónou společně s Lukášem Pabiškou otevřeli PHT ACADEMY, kde se věnujeme čtvrtinu času bruslení, 2/4 individuálním dovednostem a čtvrtinu hře. Tím, že hrajeme hodně zápasů, tak se v tréninku můžeme věnovat opravdu tréninku a to od první do poslední sekundy. Při hře, hrají naši hráči vždy na dvě formace. Každý hráč PHT ACADEMY odehrál na ledě v zápasech za čtyři měsíce 1085 minut. Převedeno na český systém 3 x 15 na tři formace 72 zápasů!!! V PHT ACADEMY jsou mezi hráči minimální rozdíly. Kluci musí hrát na maximum, aby se při tréninku prosadili. Hledáme zápasy proti nejlepším týmům u nás, na Slovensku a ve Finsku, kde jim nikdo nic nedaruje. Právě bruslení patří k největším zbraním našeho týmu. A ve Finsku jsme v bruslení nejvíce ztráceli, to jen pro představu, že nežijeme v pravé hokejové realitě.

Proto chceme ukázat  jakou výkonnost mají ve Finsku co nejvíce hráčům, aby poznali realitu a nečekali na nic, protože čas letí strašně rychle. 

Kdo říká, že nám utíká svět v U15, tak si buď neumí najít srovnání nebo to s výchovou mladých hráčů pro vrcholový hokej nemyslí vážně. Veřte mi, že jsme naštvaní, když na turnaji prohrajeme zápasy o 5 a více gólů. Ale úplně stejně jsme naštvaní, když vyhrajeme stejným rozdílem. Nepotřebujeme vyhrávat turnaje, chceme hledat vyrovnané a kvalitní zápasy pro hráče, kteří chtějí být v našem týmu. Ať trénink tak i zápas je proces. 

Ano, jsme jiní. Ale ti co nás znají to už dobře vědí. 🙂

Jaké podmínky pro trénink mají ve Finsku a kolik času tráví mladí Finové na ledě a mimo led si řekneme příště.